«Донорство – безцінне»: Український центр трансплант-координації та Starlight Media об’єднують зусилля на підтримку регулярного донорства

До Всесвітнього дня донора крові 14 червня Український центр трансплант-координації (УЦТК) спільно з медіагрупою Starlight Media, «Факти ICTV» та «Вікна-новини» запускають соціальну кампанію «Донорство – безцінне». Мета кампанії – популяризувати регулярне добровільне та безоплатне донорство крові серед молоді та широкої громадськості, а також мотивувати більшу кількість людей ставати донорами крові на постійній основі.

Проблема дефіциту донорської крові завжди була актуальною для України. З початком війни донорський рух зазнав суттєвого сплеску: на заклик здавати кров відгукнулися десятки тисяч українців. Однак, через постійні російські обстріли та безперервні бойові дії на фронті більш ніж удвічі збільшилася і потреба в донорській крові.

Літній період є одним із найбільш дефіцитних за кількістю крові через низьку донорську активність. Заплановані активності у рамках кампанії «Донорство – безцінне» сприятимуть активізації уваги суспільства до теми важливості регулярного донорства крові серед молоді та широкої громадськості, а також залучення нових донорів.

У центрі кампанії – соціальний відеоролик за участі відомих телеведучих «Факти ICTV» та «Вікна-Новини»: Оксани Гутцайт, Олени Фроляк та Яни Брензей. Кожна з героїнь проживає свою унікальну історію, але їхні шляхи перетинаються в Центрі крові, де вони стають донорами та діляться краплинкою життя з тим, хто цього потребує. Своїм прикладом ведучі демонструють: донорство крові – це швидкий та безпечний спосіб зробити внесок у порятунок життя інших.

«Щодня ми з вами користуємося безліччю можливостей: займаємось буденними справами, працюємо, відпочиваємо, гуляємо у парку. Врешті решт, щодня ми отримуємо головну можливість – повноцінно жити. Ми завдячуємо цим нашим захисникам і захисницям, які третій рік поспіль власною кров’ю гарантують нам завтрашній день. Також є велика кількість пацієнтів, яка потребує крові на постійній основі. Це найлегше і найменше, що ми можемо зробити для них», – зазначила шеф-редакторка, ведуча «Факти ICTV» та марафону «Єдині Новини» Олена Фроляк.

Зважаючи на реалії сьогодення, переоцінити важливість залучення нових донорів вкрай важко. За статистикою, донорами можуть бути 35% населення, однак лише близько 3% регулярно здають кров. При цьому 50% річних донацій є одноразовими – люди здають кров, коли цього потребує їхній друг або родич, і ніколи не повертаються. Суттєвими перешкодами на шляху майбутніх донорів до Центрів крові також є численні міфи та стереотипи, що оточують донорство. 

Але головною проблемою хронічної нестачі донорів, на думку фахівців, є відсутність культури, для якої донорство – це звична і повсякденна річ. 

«Надійності системі крові надає саме  регулярне донорство. Наразі ми маємо унікальну ситуацію – українці закривають усі  термінові потреби донорської крові і  це є одним з проявів нашого патріотизму та єдності. На третьому році війни ми  жодного разу не  запросили допомоги в препаратах крові у наших партнерів. Але маємо вибудувати  культуру усвідомленого регулярного донорства – щоб  люди  планували свої донації і здавали кров 3-4 рази на рік.  Тоді ми матимемо  надійні стратегічні запаси крові і сталу базу донорів. І не забуваємо про те, що  донорство крові не просто безпечне, а й корисне, бо певною мірою допомагає контролювати стан свого здоровʼя», – наголосив Дмитро Коваль, генеральний директор СДУ «Український центр трансплант-кординації».

Кампанія «Донорство – безцінне» реалізується у кілька етапів. Перший етап, основним інструментом якого є вищезгаданий відеоролик, триватиме впродовж літа. Протягом цього часу на ресурсах Starlight Media, УЦТК та партнерів публікуватимуться суміжні інформаційні матеріали про донорство:

  • розвінчаємо та спростуємо найбільш популярні міфи та упередження про донорство; 
  • покажемо шлях крові – як подорожує твоя кров, щоб врятувати життя; 
  • розкажемо неймовірні історії донорів та не менш неймовірні – бійців-героїв, яких вдалося врятувати в тому числі завдяки переливанню крові;
  • і ще багато іншого.

«Іноді жахливі речі вчать нас чомусь доброму. Саме війна навчила нас, що не можна залишатись осторонь. Треба робити все, що ти вмієш та можеш, щоб перемогти. Донорство необхідне, це можливість дати життя комусь іншому, побачити сльози радості, а не горя, чиїхось батьків, дружин, дітей, чоловіків. Це мінімум, який ми можемо і маємо робити, адже на цій планеті ми тільки разом можемо вистояти і перемогти. Я закликаю всіх ставати донорами, допомагати людям залишатися на цій землі, радіти цьому життю і бути здоровими!», – зазначила ведуча «Факти ICTV» та марафону «Єдині Новини» Оксана Гутцайт.

Наша головна мета – переконати якомога більше людей у тому, що врятувати життя може кожен. Це просто, швидко і абсолютно безпечно. 

«Під час великої війни благодійність та волонтерство вийшли в Україні на космічний рівень. Ми з вами збирали на дрони, РЕБи, навіть на оренду супутника. Але не все можна купити за гроші. Донорська кров реально може врятувати життя. Багато з нас можуть зробити таку пожертву вже сьогодні. І ваша кров допоможе комусь жити», – підсумувала ведуча «Вікна-Новини» та марафону «Єдині Новини» Яна Брензей.

Тож закликаємо всіх небайдужих українців долучитися до кампанії «Донорство – безцінне» та ставати донорами крові. Ваша крапля крові – це безцінний подарунок. Рятувати життя може кожен, почни і ти!