71% опитаних глядачів*** вважають ветеранів з інвалідністю сексуально привабливими – до премʼєри першого у світі інклюзивного «Холостяка» з цією думкою погоджувалися 52% респондентів.
Перший інклюзивний сезон українського «Холостяка» на СТБ назавжди змінив глобальний формат The Bachelor від Warner Bros. International Television Production, який існує понад 20 років. Проєкт із ветераном Олександром Тереном став історичною подією: CNN назвав його «переломним моментом світового реаліті-телебачення».
На замовлення Starlight Media компанія Gradus Research провела дослідження*, аби відслідкувати, як відображення та залученість ветеранів і ветеранок з інвалідністю у телеконтент впливає на їхнє сприйняття у суспільстві.
Перед початком 13-го сезону «Холостяка» було проведене загальнонаціональне опитування серед чоловіків і жінок віком 18–60 років, які проживають у містах України з населенням 50 000 і більше, щоб зрозуміти, як українці сприймають ветеранів з інвалідністю в контексті можливості побудови романтично-сексуальних стосунків.Перші результати показали обережність та обмежені очікування. Лише 15% опитаних декларували взаємодію з ветеранами з інвалідністю кілька разів на тиждень, а менше половини – мали ветеранів з інвалідністю у своєму близькому оточенні. 35% респондентів не змогли надати чіткої відповіді щодо сексуальної привабливості ветеранів з інвалідністю, а 26% – щодо можливості ветеранів з інвалідністю вести повноцінне сексуальне життя.
Однак «Холостяк» спричинив справжню трансформацію сприйняття. В опитуванні, проведеному серед глядачів 13-го сезону «Холостяка» після фіналу проєкту (під глядачами маються на увазі чоловіки та жінки 18-60 років, які проживають у містах України з населенням 50 000 та більше, і які декларували перегляд останнього сезону реаліті-проєкту), 24% опитаних зазначали про регулярну взаємодію (кілька разів на тиждень) із ветеранами з інвалідністю (натомість серед респондентів, які відповідали до прем’єри проекту, цей показник був значущо** меншим та становив 15%), а 60% – про наявність ветеранів з інвалідністю у своєму близькому колі, порівняно з 49% серед респондентів першої хвилі. Водночас кількість тих, хто відчував себе однозначно комфортно у спілкуванні з ветеранами з інвалідністю, збільшилася від 34% до 46%.
Особливо помітні зміни сталися у сприйнятті привабливості. До прем’єри 52% респондентів вважали ветеранів з інвалідністю сексуально привабливими, а після фіналу цей показник серед опитаних глядачів*** збільшився до 71%. Кількість тих, хто розділяє думку, що ветерани з інвалідністю можуть вести повноцінне інтимне життя, зросло від 68% до 79%, а готовність уявити близькі, тривалі стосунки — або навіть шлюб — когось із найближчого оточення з ветераном-інвалідом значно зросла з 56% до 69%.
Також результати дослідження свідчать про поступове руйнування стереотипів у суспільстві. Частка опитаних людей, які категорично не погоджувалися з думкою, що ветерани з інвалідністю мають нестабільний емоційний стан, зросла від 13% до 22%. Кількість беззаперечних відмов від стереотипу, що ветерани з інвалідністю можуть бути агресивними, збільшилася від 17% до 24%.
Попит на автентичні історії також зріс: серед глядачів частка тих, хто готовий дивитися медіаконтент за участю ветеранів з інвалідністю у головних ролях, наразі сягає 90% (проти 82% до початку проекту).
«Від самого початку ми знали: це буде не просто ще один сезон. «Холостяк» стане культурним проривом. Багато хто вважав, що запуск цього проєкту у воєнний час — надто ризикований крок. Але хіба любов не варта будь-якого ризику? Сьогодні ми відзначаємо не просто успіх телевізійного проєкту, а новий етап у суспільному сприйнятті, який цей проєкт допоміг прискорити в Україні», — зазначив Олександр Богуцький, CEO Starlight Media.
«Холостяк» — це проєкт про пошук кохання, а кохання — це основна потреба людини, незалежно від обставин. Тож, коли українська команда «Холостяк» вперше звернулася до Warner Bros International Television Production з думкою про те, щоб 13м Холостяком став Олександр Терен, ми були в захваті та підтримали цю ідею. У WBITVP ми завжди прагнемо підтримувати інклюзивність і різноманітність, і цей новаторський сезон дав унікальну можливість зробити це, розповівши зворушливу та дуже людяну історію про те, як любов може перемогти всі труднощі», – каже Андре Рено, головний віце-президент із відділу форматів та кінцевих продажів Warner Bros. International Television Production.
«Я був приємно здивований результатами дослідження, оскільки вони показали, що соціальна місія, з якою я йшов на проєкт, виконана, – каже Олександр Терен. – Я прагнув змінити ті стигми, що закріпилися в сприйнятті українців по відношенню до ветеранів та ветеранок з інвалідністю. Було переконання, що ці люди мають викликати почуття суму чи співчуття, і що зазвичай мають нестабільний емоційний стан. Результати соціологічного опитування показали, що нам з проєктом вдалося почати руйнувати ці стереотипи і продемонструвати: ветерани і ветеранки з інвалідністю, та і військові загалом – це про гордість, повагу і вдячність. Я радий бачити, що після перегляду «Холостяка» менший відсоток людей вважає ветеранів агресивними, і більший відсоток – почувається комфортно в спілкуванні з ними, вважає ветеранів з інвалідністю сексуально привабливими та уявляє близькі стосунки і шлюб з ними. Сподіваюсь, ця динаміка збережеться, і ми й далі рухатимемось до позитивних змін».
13-й сезон «Холостяка» в Україні змінив не лише телевізійний ландшафт, а й культуру загалом. Він кинув виклик застарілим уявленням і відкрив серця до нових можливостей. Цифри говорять самі за себе: такі історії можуть надихати суспільство глибше замислюватися та змінювати сприйняття інклюзивності, привабливості та зв’язку між людьми.
Starlight Media та Warner Bros. International Television Production об’єднали зусилля заради цієї зміни — це не просто співпраця, а спільна перемога у створенні майбутнього, в якому інклюзивність стає новою нормою.
*Опитування проводилося методом самозаповнення анкети у мобільному застосунку Gradus. Перша хвиля дослідження проходила перед прем’єрою 13-го сезону «Холостяка» – 31 жовтня 2024 року. Вибірка відображає структуру населення міст розміром 50 000 жителів та більше у віці 18-60 років за статтю, віком, розміром населеного пункту і регіону, за виключенням тимчасово окупованих територій та територій ведення активних бойових дій. Друга хвиля дослідження проводилася після завершення проєкту – 14-15 січня 2025 року, серед вибірки, що аналогічна за структурою до вибірки першої хвилі, було відібрано тих, хто декларував перегляд останнього сезону проєкту.
** Тут і далі всі вказані відмінності між двома хвилями опитування є статистично значущими на рівні 95%.
*** Глядачі, що бачили перший інклюзивний сезон українського «Холостяка» на СТБ. Порівняння глядачів, що бачили сезон «Холостяка» (друга хвиля дослідження) з усією сукупністю опитаних у першій хвилі, що ще не переглядали жодного епізоду цього сезону.