Медіаграмотність як ключ до боротьби з російською пропагандою

Сьогодні медіаграмотність набуває ще більшої актуальності через зростання впливу інформаційних технологій (в тому числі ШІ) та соціальних медіа мереж. Для України ця тема є надзвичайно важливою через триваючу гібридну війну з боку Росії. Агресор активно використовує медіа для поширення дезінформації та пропаганди, намагаючись маніпулювати громадською думкою, дискредитувати українські державні інституції, дизорієнтувати стосовно ситуації на фронті та залякати населення, розколоти суспільство через вигадані суперечки та різноманітні наративи дезінформації та знизити міжнародну підтримку України.

Згідно з даними Debunk Disinformation analysis center, Кремль витратив 1,9 мільярда доларів на російську пропаганду у 2023 році. Res Publica – Центр громадянської стійкості виявив, що витрати на російські державні ЗМІ зросли втричі порівняно з 2021 роком. І більшість зусиль Росії спрямовані на російську та, безумовно, українську аудиторію.

Українці повинні навчитися відрізняти правдиву інформацію від фейкової, дотримуватись основ кібербезпеки та мати доступ до достовірних джерел про історію України. Це є важливими аспектами захисту національної безпеки.

Для успішної протидії пропаганді та дезінформації необхідно підвищувати рівень медіаграмотності населення, налагоджувати співпрацю з міжнародними партнерами, розробляти нові технологічні рішення, ефективно використовувати законодавче регулювання медіа та обмежувати поширення фейків через  соціальні мережі. Протидія російській інформаційній агресії вимагає координації на всіх рівнях: від індивідуальних зусиль громадян, залучення експертних організацій з протидії дезінформації та медіа – для розширення охоплення до міжнародної співпраці – для виходу на медіа простір країн Європи й далі.

Одним із прикладів такої взаємодії є Всеохопна інформаційно-просвітницька кампанія з протидії дезінформації, яка тривала з червня 2023 року по серпень 2024 року. 

Кампанію здійснювала неприбуткова організація Smart Angel за фінансової підтримки Європейського Союзу та у співпраці з Міністерством інформаційної політики та культури України, Міністерством цифрової трансформації, Міністерством освіти і науки, Міністерством Закордонних Справ, Центром стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, Центром протидії дезінформації (при РНБО), Національною поліцією України (КіберПоліція), Представництвом Президента України в АР Крим.

Контент для медійних продуктів створювався із залученням експертних організацій з протидії дезінформації  ГО “Детектор медіа”, ГО “Vox Ukraine”, проєкту  “StopFake”, Українського інституту медіа та комунікації, Центру демократії та верховенства права, Національного проєкту з медіаграмотності Фільтр, Центру протидії дезінформації (при РНБО) тощо.

Основними медійними партнерами стали Starlight Media, 1+1 media, UATV (Міжнародний український телеканал FREEДOM), Українське радіо (Суспільне), Ethnic Channels Group, Київстар ТБ, проєкт With Ukraine, проєкт Ukraine. 

Завдяки такій багатопрофільній співпраці було створено 32 формати медіапродуктів для телебачення, радіо та цифрових платформ, які включили 510 унікальних одиниць контенту: інформаційні серіали, документальні фільми, освітні відео та мультфільми, навчальні курси з медіаграмотності та кібербезпеки, а також міжнародна онлайн-конференція з медіаграмотності. 

“За цей рік ми спостерігали зміну трендів у споживанні інформації на різних ресурсах, відзначили зростання використання ШІ для створення фейків та постійно адаптували свій контент до нових викликів, створених Росією. Ми зрозуміли, наскільки важлива швидкість у виробництві контенту — від освітніх матеріалів і документальних серіалів до саркастичних оглядів, адже обсяг інформації, кількість каналів комунікації та нових подій постійно зростають, і на це треба реагувати оперативно, щоб нові медійні продукти були актуальними”, – говорить Керівниця проєктного офісу соціально-медійних кампаній Smart Angel Дарина Куценко.

В межах цієї комплексної медіа кампанії Starlight Media створили проєкти, спрямовані на протидію дезінформації та підвищення рівня медіаграмотності.

ТОП-5 фейків

Щотижневі саркастичні відео, які розвінчують популярні фейки російської пропаганди у форматі рейтингу до найбільш абсурдної дезінформації.

Гібридна агресія.

Документальна хроніка для української аудиторії зі свіжими кадрами, інтерв’ю з експертами та очевидцями, які простежують і пояснюють події від початку президентства Путіна до сучасної гібридної агресії. 

Рецепт промивання мізків. 

Документальний цикл для української аудиторії, що розповідає про прийоми та методи російської пропаганди.  Він розповідає про формування російського медіа-ландшафту, комунікацію уряду з громадянами та вплив авторитарного режиму на суспільну свідомість. 

В умовах інформаційної війни медіаграмотність стає незамінним інструментом захисту національної безпеки та демократичних цінностей. Україні необхідно продовжувати впроваджувати освітні програми, які підвищують обізнаність громадян щодо медіа, кібербезпеки та критичного мислення. Водночас важливою залишається співпраця з міжнародною спільнотою, яка допомагає об’єднати зусилля в протидії глобальній дезінформації.