Українські військові піднімаються на Кіліманджаро: перший день унікальної експедиції

Українські захисники з протезами нижньої кінцівки та захисниця, яка двічі отримала бойові поранення, вирушили в експедицію на найвищу вершину Африки – Кіліманджаро. Разом із ними – знімальна група, яка покаже і розповість світові цю історію у документальному фільмі “Друге дихання”.

Розпочалась унікальна експедиція українських військових на Кіліманджаро в рамках проєкту “Друге дихання”. Уперше четверо українських захисників із протезами нижньої кінцівки та захисниця, яка двічі отримала бойові поранення, вирушили на вершину Африки – гору заввишки 5 895 метрів.

Мета сходження та проєкту — продемонструвати українським військовим на прикладі п’ятьох героїв, що навіть після поранень чи ампутацій життя не втрачає сенсу: воно інше, але його можна жити наповнено, займаючись спортом, здійснюючи сходження і не тільки.

Герої, що йдуть на Кіліманджаро: Ольга Єгорова (підрозділ “Птахи Мадяра”), Владислав Шатілов (Державна прикордонна служба України), Михайло Матвіїв (Окремий загін спеціального призначення «Омега»), Роман Колесник (Третя окрема штурмова бригада) та Олександр Міхов (Окремий загін спеціального призначення «Омега»).

У перший день сходження всі почуваються добре і пройшли запланований маршрут згідно з графіком. Він починався на висоті 1800 метрів, і цього дня герої піднялися на висоту 2700 метрів над рівнем моря. 

Роман Колесник “Добряк” поділився враженнями: “Перший день сходження пройшов чудово! Ми відразу зрозуміли, що це нелегко. Буквально через 20 хвилин стало ясно: клімат, температура, вологість усе зовсім інакше. Тому вирішили не поспішати й обережно підходити до гори, зловили свій темп і йшли у комфортному режимі. Основна складність у тому, що я з протезом, а в цьому кліматі він швидко стає вологим. А ще й через сильне тертя від протезу шкіра починає пекти. Загалом, хоч маршрут і складний, це не зупиняє, а мотивує продовжувати наш шлях далі!

Усі п’ятеро військових готувались до експедиції впродовж 4 місяців. Серед етапів підготовки були: біг, велопробіжки, сходження на українські вершини, зокрема Роман “Добряк” піднявся на Говерлу у грудні 2024 року.

Разом із героями проєкту його учасниками є професійні гіди, лікар та туристичні партнери.

Також подорож супроводжує знімальна група, яка створює повнометражний документальний фільм про їхній шлях. Відомо, що ведучим та співпродюсером став Олександр Педан, а також до команди творців фільму долучилися французько-українська режисерка документальних і художніх фільмів Маша Кондакова, а головним оператором став Сергій Михальчук, який знімав багато відомих фільмів, зокрема і легендарний “Довбуш”.

Експедиція – це виклик навіть для досвідчених альпіністів. Попереду – погодні випробування, ризик висотної хвороба та перевірка сили духу. Слідкуйте за подорожжю цих героїв у реальному часі на Instagram-сторінці проєкту Друге дихання. А вже восени 2025 року їхню історію можна буде побачити на великому екрані в українському та світовому прокаті. 

«Друге дихання» (Second Wind) – український документальний медійний проєкт, частиною якого стане фільм про п’ятьох військовослужбовців: чотирьох захисників, які втратили нижню кінцівку внаслідок бойових дій, та захисницю, яка отримала важкі поранення. Всі вони здійснюють сходження на вершину Африки – Кіліманджаро. Прем’єра фільму відбудеться восени 2025 року. Проєкт фінансується благодійним фондом “Якщо не зараз, то коли”.