У четвер, 22 серпня, у Києві відбувся VІІ Міжнародний ветеранський форум “Україна. Ветерани. Єдність”, організований Міністерством у справах ветеранів України.
У щорічному масштабному заході взяли участь майже 700 ветеранів й ветеранок війни, їхніх сімей та родин загиблих. Це учасники Invictus Games, успішні бізнесмени та роботодавці, лідери громадських ініціатив та громадської думки, очільники ветеранських просторів, ветерани та ветеранки з громад.
А ще – представники органів влади та органів місцевого самоврядування, народні депутати України, високоповажні урядовці США та Великої Британії, міжнародні партнери, ветерани армії США, представники неурядових організацій, бізнесу, медіа – загалом майже 1000 осіб.
Ведучим головної сцени став ветеран війни, президент «Міжнародного благодійного фонду «Альянс ветеранів», ведучий телеканалу ICTV2 Олександр Швачка. А ведучим сайд-івенту був ветеран, керівник київської філії Veteran Hub Гліб Стрижко.
Форум проходив під гаслом “Україна ветеранів: перемога у кожному з нас”. Він став платформою для діалогу між ветеранами, ветеранками, суспільством та державою, а також привернув потужну увагу до важливості ветеранської підтримки та створення комфортних умов для їхньої адаптації у цивільному житті.
Під час Форуму Президент України доручив Уряду затвердити Національну стратегію ветеранської політики та Стратегію формування системи переходу від військової служби до цивільного життя
Під час виступів у форматі TED, панельних дискусій, сайд-івентів та виставок:
Під час VIІ Міжнародного ветеранського форуму Президент України Володимир Зеленський зазначив: “Вже традиція, мені здається, дуже важлива, що напередодні нашого свята незалежності України ми вшановуємо наших ветеранів – наших воїнів, українців і українок, які зробили й роблять усе, щоб зберегти нашу українську незалежність. І так само, як фактом нашої історії став героїчний український захист, фактом історії має стати й обов’язково стане українська перемога. І це має бути збереження нашої повноцінної державної незалежності, всієї нашої держави та справжньої нашої єдності, досягнутої в цей час, час єдності українського народу – збереження всього цього для всіх наших наступних поколінь українців”
Учасники Форуму вшанували хвилиною мовчання пам’ять загиблих Захисників і Захисниць України.
Також з вітальним словом до гостей Форуму звернулися Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук, Прем`єр-міністр України Денис Шмигаль, Міністр оборони України Рустем Умєров, заступник Головнокомандувач Збройних Сил України, полковник Андрій Лебеденко, Посол Великої Британії в Україні Мартін Харріс, Тимчасово повірений у справах Посольства США в Україні Роберт Нідхем.
“Наш спільний обов’язок вшанувати героїв, створити для них широкий простір можливостей, зробити захисників рушієм змін не лише у війську, але й у цивільному житті”, — зазначив під час свого виступу Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
В.о. Міністра у справах ветеранів Олександр Порхун у своєму виступі висловив вдячність усім українським Захисникам і Захисницям, які зі зброєю у руках наразі боронять нашу країну на фронті. А також нашим міжнародним партнерам – за всебічну підтримку України у боротьбі проти російської агресії.
“Ми всі разом працюємо заради справедливого і гідного майбутнього для наших ветеранів і ветеранок. Живі заслуговують на повагу, загиблі — на шану. А ми у боргу перед тими, хто віддав своє життя і здоров’я за свою країну”, — наголосив очільник Мінветеранів.
За його словами, нова команда Міністерства детально проаналізвувала помилки періодів з 2014 по 2019 рік і до сьогодні, задля того, щоб фундаментально підійти до формування та реалізації сучасної ветеранської політики.
“І все це на основі потреб, запитів, можливостей і спроможностей ветеранської спільноти. У нас є свій особистий досвід: + близько 20% команди Мінветеранів є УБД, колишні військовополонені, члени родин загиблих та сім’ї діючих військовослужбовців.
Ми проводимо дослідження та аналізуємо проблематику. Багато кейсів мають інститути громадянського суспільства. Чимало проєктів реалізовано в громадах. Ми всі задіяні у цих процесах”, — зазначив Олександр Порхун.
Він акцентував увагу учасників і гостей Форуму на фундаментальних складових Сучасної ветеранської політики. А саме:
– модифікація та оновлення застарілої системи;
– відновлення та розвиток людського капіталу;
– обороноздатність та державотворення;
– повага та пам’ять.
“Головне завдання Мінветеранів — стати інституційно спроможним, лідером у процесах формування і реалізації ветеранської політики на всіх рівнях. А сенсова мета — бути дійсно вашим міністерством. Ми одне з двох міністерств, де в назві є людина. Ветеран. А, отже, кожен і кожна є головними, для кого і заради кого створюється і втілюється ветеранська політика”, — зазначив в.о. Міністра.
Далі Олександр Порхун представив проєкти Мінветеранів. Зокрема:
Розширення Єдиної ветеранської лінії. Є запит на розширення можливостей. Тому збільшуємо не лише кількість операторів, а й спроможності ветеранської лінії. Це дійсно буде допомога на відстані дзвінка та ваш ветеранський зв’язок 24/7.
Ветеранські простори VETERAN PRO. Це розгалужена інклюзивна мережа мультифункціональних просторів для відновлення, інформаційно-консультаційної підтримки, реабілітації, розвитку та дозвілля.
Ветеранський простір — це ще і те місце, де послуги надаватиме фахівець із супроводу ветеранів та демобілізованих осіб. Він має стати інформаційним радником, який допомагає, заповнює документи, координує ветерана, спрямовує, представляє інтереси, роз’яснює права, допомагає реалізувати право на пільги та послуги.
“І прямо зараз на сайті Мінветеранів стартує прийом заявок від кандидатів на ці посади”, — повідомив Олександр Порхун.
До слова, за перші хвилини надійшло 6 заявок від потенційних фахівців із супроводу.
Е-сервіси Мінветеранів. Зокрема, е-Посвідчення ветерана. Згенеровано понад 250 тисяч електронних документів!
Запровадили е-Карту послуг для ветеранів і ветеранок у громадах. Містить інформацію про понад 12 тисяч видів послуг!
Запущена е-Карта вакансій, де внесено понад 700 вакансій державної служби!
“Ми, як держава, повинні йти пліч-о-пліч з ветеранами війни. У кожному кроці, ветеран має відчувати повагу до себе, до свого внеску. Але, водночас, ми маємо змінити підходи: держава — не опікун ветерана, а надійний партнер. Ветеран — не прохач пільг, а — лідер. Самодостатня, активна, фінансово незалежна людина, яка готова в будь-який час стати на захист нашої держави. Вірю, що разом зможемо зробити Україну — країною можливостей для кожного ветерана і кожної ветеранки. Країною з простими, швидкими, доступними сервісами, зрозумілими процедурами, інклюзивною інфраструктурою, інструментами для самореалізації та розвитку”, — підкреслив Олександр Порхун.
Після урочистого відкриття та виступів почесних гостей розпочалася панельна частина Форуму.
У рамках першої панельної дискусії “Держава для ветеранів війни” учасники обговорили нову ветеранську політику на державному рівні. Зокрема, стратегічні документи: Стратегію ветеранської політики, Закон України “Про основні засади ветеранської політики в Україні”. А також координуючу роль Мінветеранів у системі ветеранської політики. А ще – презентували співпрацю з ЦОВВ, успішні історії синергії та запит на консолідацію зусиль у реалізації державної політики.
Під час другої панельної дискусії “Громади для ветеранів війни” обговорено реалізацію ветеранської політики на регіональному рівні. Зокрема, паспорт готовності громади, створення ветеранських просторів, наявні можливості у громадах для ветеранів й ветеранок, готові державні програми для ветеранів та деталі як ними скористатись, цифрові можливості для ветеранів тощо.
В ході третьої панельної дискусії “Ветеран для ветеранів” йшлося про важливість долучення ветеранів й ветеранок війни до проєктів із реалізації ветеранської політики за принципом “рівний-рівному”. Зокрема, ветерани та члени їх родин на своєму прикладі показали успішний шлях реабілітації, навчання, працевлаштування, започаткування власної справи.
Також у межах VІІ Міжнародного ветеранського форуму його учасники і гості відвідали та ознайомилися з:
А ще на локації Форуму було розміщено: